Meie Iirimaale tuleku aastal (2001) oli Naas väike (6-7000 inimest), provintsilik linnake. Linnas puudus isegi korralik internetiühendus (välja arvatud kallis ja aeglane dial-up Eircomi poolt). Nüüd on aga olukord hoopis teine. Naas olevat kõige kiiremini arenev linn Euroopas, linnaelanike arv on kasvanud 9 aastaga pea et kolmekordseks ja ulatub viimaste andmete järgi 16 000ni! Põhjuseks on linna hea asukoht: mitte just väga kaugel Dublinist (31 km., umbes tunnine sõit, kuigi teatud ajal, näiteks reedel pärastlõunal võib kuluda 2 tundi) ja paljud Naasi elanikud käivad seal tööl. Internetiühendus on suurepärane tänu UPC-le (Euroopa suurim TV ja internetioperaator), kiirus 30MB on nüüd täiesti normaalne ja lisaks veel HD TV kanalid.
Naasi demograafiline kontingent on vägagi kirju: väga palju poolakaid, kellel on siin oma Polski Sklep (toidupood), Tescos on palju poola kaupa, nagu näiteks viilutatud sai, mille kohta minu kolleeg Pavel Tšehhimaalt ütles ükskord: "it tastes like home" ehk oleks nagu kodus tehtud. Tänavatel kõlab ka vene, läti, leedu ja harva, aga ikkagi , armas eesti keel.
Naasi (keldi An Nás "kokkutuleku koht") ajalugu on hästi pikk: 5 saj. käis siin jutlustamas ja inimesi ristimas püha Patrick, 9 saj. tulid viikingid, Naasist sai üsna hästi kaitstud linnus, samuti valitses siin sajndite kestel Leinsteri kuningas (Leinster on Iirimaa ajalooline osa - nimi ja piirid (kaardi peal) kehtivad tänapäevalgi)
Ratsavõistluste fännidele on Naas tõeline paradiis: kolm ratsakeskust maailma tasemel - Punchestown (korraldatakse Heinekeni rahvusvaheline võistlus), The Curragh (Dubai Duty Free võistlus) ja Naas Racecourse.
Teatavasti on Iirimaa tuntud ka oma kaunite golfiväljade poolest, millest Naasi lähedal asub K-Club, hinnatud rahvusvaheliselt - hiljuti osales võistlustel ka T .Woods (K-Clubi külalisteks on olnud ka B. Clinton, M. Douglas abikaasa C. Zeta-Jonesiga).
Muusika alal on väga populaarne Oxegen festival, korraldatakse juuni-juulikuus ja arvestades, et Iirimaal on vihm üsna tavaline asi, ostavad festivalil osalejad kõik Naasi poodides olevad kummikud kokku. Äri on väga tulus ja kummikuid müüvad sel ajal isegi toidupoed. Huvitav on märkida iiri noorte iseloomu omapära - pärast festivali lõppu viskavad nad hästi mustaks saanud kummikud lihtsalt põllule (iirlane pigem ostab järgmisel aastal uued, kui hakkab neid äsja muretsetuid puhtaks pesema). Seega "kummitab" festivali areen pärast veel mõnda aega sõna otseses mõttes!
Veel üks huvitav nähtus iiri elus on saksa säästukaupluskettide Aldi ja Lidli "vallutusretk". Aastaid tagasi olid nad peamiselt migrantide pärusmaa, aga sügav majanduskriis tõukab üha rohkem iirlasi seal sisseoste tegema.
Nass Failte!