Linna nimi tuleneb keldi sõnast eiden ("küngas") ja vanainglise sõnast fort ("kindlus"). Üldiselt jääb linnast sünge mulje, arvatavasti halli marmori ja musta dolomiidi tõttu, mida on siinses arhitektuuris ohtralt kasutatud. Kuulsale šoti kirjanikule Walter Scottile pühendatud obelisk (Scott Monument) ongi sellistest mustadest dolomiidikividest püstitatud. Linna kuulsaim maamärk on künkal kõrguv Edinburghi loss, mis on vähemalt 900 aastat vana ja on ehitatud ühele vulkaanilise päritoluga rahnule. Uutest hoonetest väärib kahtlemata tähelepanu uus Šoti parlamendihoone, mis valmis aastal 1999 ning läks maksumaksjatele maksma 400 mln. naela! Šotlased on väike ja uhke rahvas ja ehk on nad sellist ettevõtmist tõesti väärt!
Canongate kiriku (1688) kalmistul puhkab maailma kuulsaim ökonomist - Adam Smith. Aga Greyfriars kirikuaias võib lilli panna ...sky-terjer Bobby mälestuseks. See armas peni sai kuulsaks tänu oma truudusele, nimelt pärast peremehe surma jäi koer tema haua äärde veel 14 aastaks (1858-1872)! Kirikuseinal on isegi Bobby pilt olemas. South Charlotte tänava maja nr. 19 seinal on tahvlike - siin sündis telefoni leiutaja Aleksander Bell.
Endisest "punaste laternate" rajoonist on saanud üsna prestiižikas linnaosa Leith, mille peamiseks turismimagnetiks on kuninglik jaht "Britannia". See oli kuningliku perekonna käsutuses aastatel 1953-1997. Just nimelt sel laeval veetsid oma mesinädalad printsess Diana ja prints Charles. Nüüd on see muuseum (sissepääs - 9 naela), kõik ruumid on külalistele avatud (isegi mootoriruum, kuigi turvaklaasi taga), bankeetisaalis on kahvlid ja lusikad välja pandud rangelt etiketti järgides. Aga dekil seisab üks vana, kuid stiilne Rolls-Royce.
Astuge kindlasti sisse mõnda rahvarõivapoodi: lühikeste meesteseelikute (kilt) valik on siin vist maailma parim (Mel Gibsonil on üks selline), ka Pringel kampsunid on ilusad (David Beckhami lemmikbränd).
Eesti rändurid
Kindluslossi loomake
Sky terjer Bobby
Campbell supi reklaam
Šoti vangikongis
Edinburghi kindlusloss
Šoti parlamendihoone (1999)
Truu sõber Bobby (Vanalinnas)