Linna nimi tuleneb slaavi sõnast berl ("soo"), slaavlased tulid siia elama 6. saj. AD.
Viimase 20 aasta jooksul on Berliini pale äratundmatuseni muutunud: üsna inetust linnast sai modernne ning särav suurlinn. Ajalooliste hoonetega külg külje kõrval huvitavate lahendustega ultramodernsed klaashooned. Näiteks lisati Reichstagile (1894) hiigelsuur klaaskuppel. Sissepääs tasuta, kiirliftiga, aga enne tuleb läbida turvavärav (taskunoad võetakse kohe ära).
Berliini müürist jäi sünge mulje: olen sellest palju kuulnud ja isegi lugenud Christopher Hiltoni raamatut "The Wall" ("Müür"), aga sain alles siin kohapeal aru kui saatanlik see "tõkkepuu" tegelikult oli. Meenuvad Tammsaare Andrese sõnad: "...loomadest me hoolime rohkem kui inimestest".
Brandenburgi värava (1788) lähedal asub hiigelsuur vene sõduri kuju (enne oli see Lääneosa), huvitav, et kogu tekst on ainult vene keeles. Idaosas on sellele pühendatud terve memoriaalkompleks (Treptow Park), suuruselt hõlmab kaks Tallinna Metsakalmistut. Vene sõduri (jällegi hiigelsuur kuju) käes on saksa tüdrukutirts (kes mäletab, sama kuju oli Nõukogude ajal üherublase mündi peal).
Berliinis on loomulikult oma teletorn (kõrgus 368m., 1969.a.) ja sellega on seotud üks vaga põnev lugu: teletorni ülemine osa on kuulikujuline ja ilusal, päikesepaistelisel päeval päikesekiired, mängides, teevad nalja - moodustavad hiigelsuure risti! Kommunistid olid väga pahased, aga polnud midagi teha - looduse vastu ei hakka.
Rahval oli muidugi hea meel selle ime üle ja loodusnähtus ristiti "paavsti kättemaksuks". Ei saa külastamata jätta kurikuulsat check-pointi Charlie: Ida- ja Lääne-Berliini vahepealne värav, ihaldatud ja samas vihatud idasakslaste poolt, kui see joon tõmmati, esialgu okastraadi abil, hüppasid idasakslased lihtsalt akendetest välja, et jõuda lääne poolele, kes jõudis, see jõudis - üsna pea aga käskisid linnavõimud kõik läänepoolsed aknad kinni müürida!
Nüüd on muidugi aknaklaas tagasi, ristmikul Charlie muuseum ja turvavärava juures seisab armas noormees kellega võib koos ühe euro eest pildi teha.
Veel üks huvitav koht on Potsdamer Platz, alles 20 aastat tagasi oli see tühermaa, aga nüüd asuvad seal moodsad hooned, Sony keskus (avati aastal 2001), keskuse kõrval torn, mille maailma kiireim lift viib teid 103m. kõrgusele 20 sekundiga!
Tundub, et seksuaalvähemuste esindajad ei saa oma elu üle kurta, sest esiteks Berliin oli läbi aegade kuulus oma kosmopoliitsuse poolest ja teiseks valitigi aastal 2001 linnapeaks inimese, kes ei varja oma seksuaalseid kalduvusi!