Sellele Edela-Saksamaal asuvale linnale topeltnime andmiseks on kaks põhjust: esiteks, et vältida arusaamatusi, sest regioon, kus see linn asub, on ka Baden ja teiseks, samanimeline linn on juba olemas naaberriigis Šveitsis. Kuigi endisel USA presidendil Bill Clintonil on selle kohta oma arvamus: "it's so nice they had to name it twice" ehk see linn on nii armas, et tuli talle topeltnimi anda. Aga keelelises aspektis sõna Baden tähendab "vann, kümblema" (saksa keelest), mis ongi selle koha külaliste primaarne magnet. Üks nendest - Friedrichsbad (sissepääs 25 eurot) - keelab igasuguse riietuse kandmise ära. Reklaambrošüüridest võib lugeda: "Jätke oma vagadus ukse taha!". Meie naisega mõtlesime siiski, et vagadus on hea asi ja läksime teise spasse Caracalla-Therme, kus peale rooma saunade võib lõdvestuda ka vabaõhubasseinis. Eriti soovitan minna õhtul päikese loojangul - väga romantiline!

Baden-Baden on kuulus ka oma kasiino (Saksamaa vanim) poolest. Siin on mänginud ja kaotanud (ükskord isegi oma särgi) omal ajal tuntud vene kirjanik F.M. Dostojevski. Aga nagu öeldakse, ei ole halba ilma heata, "tänu" tema kaotustele sündiski romaan "Mängur". Teine hästi tuntud kirjanik I. Turgenev elas siin lausa 10 aastat. Tema endine villa on nüüd erakätes ja väraval on silt (ainult vene keeles): "Eramaa. Sissepääs keelatud". Linn on üldse venelasi täis, igas teises poes on väljas silt: "Говорим по-русски". Bussijuht ei saanud meie inglise keelsest küsimusest aru ja... kukkus vene keeles juhatusi andma.
Baden-Badeni lähedal asub Schwarzwald ("Must mets") ja selle ümbruses mägijärv Mummelsee - kõrgeim point, kuhu pääseb turist, on 1 164 m. ning ilusal ja selgel päeval avaneb kordumatu vaade Saksamaa ja Prantsusmaa (Grenobli suunas) mäestikule.

Teadmiseks...
Baden-Badeni populaarsus sai (eriti balneorändurite seas) alguse aastal 1799, mil vene troonipärija Aleksander Pavlovitš võttis naiseks saksa printsessi Luise.





Mees, anna leht siia!
Kasiino (1838 - esimene Saksamaal)
Juudipea Majolika keraamikamuuseumis
Kuldne saksa sügis
Karlsruhe "heatahtlik" olend
Schwarzwald Grenobli suunas (kõrgus ~ 1 100 m.)