Sloveenia kuulub nende riikide hulka, kellest teatakse vähe kui üldse - paraku, aga just nimelt sloveenlased on kõige edukam rahvas (niinimetatud) Ida-Euroopas. Kommunistliku Jugoslaavia osana teatas ta oma eraldumisest Belgradi mõjusfäärist juba detsembris 1990 ning lõi 10 päevaga ilma suurte raskusteta tagasi sissetunginud Jugoslaavia sõjaväed. Uue vabariigi üheks esimesteks sammudeks oli etnilise probleemi lahendamine: 17% elanikonnast olid muulased (itaallased, ungarlased, serbslased, horvaatlased ja teised rahvused). Sloveenia tegi seda väga lihtsalt ja mõistlikult - kodakondsus anti kõikidele, kes ainult soovisid, rahvusele vaatamata.
1. mai 2004 astus Sloveenia Euroopa Liitu ning juba 1. jaanuaril 2007 sai eurotsooni liikmeks. Alates 1. jaanuarist 2008 oli Sloveenia eesistuja riik (jällegi esimene Ida-Euroopa riikidest).
Sloveenlased on väga haritud rahvas, armastavad lugeda ja ei maksa imestada, et Sloveenias trükitakse kõige rohkem raamatuid inimese kohta Euroopas! Aga poeesia on siin lausa rahvuslik hobi, arvatakse, et siin on poeete rohkem kui kusagil muujal maailmas.
Sloveenia riigipühade hulka kuulub ka Kultuuripäev (ilmtingimata unikaalne nähtus mistahes riigi kalendris!)
Sloveenia kaubamärkidest tuleb kohe meelde "Gorenje" - kõrgekvaliteediline olmetehnika (aastal 2010 ilmus turule maailma esimene puuteekraaniga pesumasin!). Viimne sloveenlaste leiutis - mlekomat (piimaautomaat). Garanteeritud värske piim (mleko) otse automaadist. Hind - 1 euro ühe liitri eest. Korduvkasutatav klaastaara hinnaga 50 c. pudel (või 30 c. plastikpudeli eest) ka saadaval sellest samast automaadist. Üks kohalik sloveen oli väga lahke meie pudelid täitma!
Huvitav on märkida, et sloveenia keel ei erine praktiliselt serbia või horvaatia keelest.

Seega, na zdravje Slovenija!
Sellised nad ongi - sloveenia lehmad!
Laško - sloveenia parim õlu!
Kaktus sloveenia moodi