Rodezi linn on vist (geograafiliselt) parim koht kust alustada Aveyron départementi uurimist.
Näiteks, Aveyronist Idas asub ka üks iidne ja armas linnake Millau, mille "krooniks" on aga viimase aja üks Prantsusmaa uhkemaid projekte - viaduc de Millau (viadukt, mis kulgeb üle oru). Viadukti pikkus on 2460m., aga seda toetav kolonn on 343m. kõrge, mis on omakorda uus maailmarekord!
Aga sõites üles mägede suunas sattute Roquefort sul Soulzon külasse, mida võib julgelt nimetada kõige "haisvamaks" kohaks Maa peal - siin valmib üks maailma kuulsamaid juustusorte - Roquefort (Rokfoor). Juustukeldreid on kokku 7, kõik on avatud turistidele, ekskursioonid on tasuta (prantsuse keeles), mille lõpus on degustatsioon.
Milles siis peitub selle juustu saladus?
Esiteks, selle koha unikaalsuses: läbi looduslikult tekkinud avauste puhub koopasse pidevalt värsket tuult, tänu millele säilib aastaringselt stabiilne niiskus (95%) ja temperatuur (10°C)
Teiseks, juustu tegemisel kasutatav piim (hästi rasvane) on lammaste oma ja need lambakesed (umbes 750 000) pärinevad ainult sellest piirkonnast.
Kolmandaks, loomulikult kasvav ja nüüd kasvatatav hallitusseen, Penicillum Roqueforti spoorid, mis teebki juust kordumatuks.
Rodezist põhjapool asub tillukene külakene (300 inimest) Conques, mis oli omal ajal ööbimiskohaks tuhandetele palveränduritele raskel teekonnal Santiago de Compostela katedraali. Conques'd peetakse üheks ilusamaks külaks kogu Prantsusmaal!
Rodezist edelas asub üks väike, aga tohutult armas linnake Albi (nomineeriti UNESCO nimekirja). Linna keskaegsete müüride taga asub magnet, mis tõmbab ligi kümneid tuhandeid impressionismi armastajaid kogu maailmast - Toulouse-Lautreci muuseum. Geniaalse kunstniku füüsis oli kahjustatud lapsepõlvest saadik - tal avastati ravimatu luuhaigus, valu vaigistamiseks liialdas ta alkoholiga, surres aastal 1901 37 aasta vanusena. Aga Albist edasi sattume Toulousi ehk Roosasse linna (Vanalinn ehitati üles kohalikest roosakat värvi telliskividest). Aga linnale, kus asub Airbusi peakontor ja tehas ning kosmoseuuringute keskus, pühendame tulevikus eriväljaande.
Nüüd aga Rodezist. Linn on endine Rooma impeeriumi kindlus, linna panoraami ehib massiivne punakas katedraal (Cathédrale Notre-Dame), mille ehitamine kestis 300 aastat! Linnas on ka teine "pärl" - Fenaille muuseum - Prantsusmaa suurim menhirede kogu. Menhir on sambataoline inimesekujuline kivirahn, mis võib olla rohkem kui 5000 aastat vana!

"Õnnekombel" sattusime Prantsusmaale streikide perioodil, kui prantslased tulid tänavatele meelt avaldama uue pensionireformi vastu. Kõik lennud olid tühistatud (sealhulgas ka meie Ryanairi lend 19.10.2010) Samuti seiskus rongiliiklus ja mõned bensiinijaamad suleti bensiini puuduse tõttu. Kuid vaatamata kõigele oli kõik "hädareisijale" hästi organiseeritud - tänu bussifirmale Ruban Bleu saime Rodezist edasi Toulousi vastavalt sõidugraafikule ja seda... täiesti tasuta! Tagasiteed Toulousist alustasime küll kiirrongiga, kuid et rongiliiklus meie sihtpunktini oli tühistatud, kombineeriti reisijatele tagasitee vastavalt rongi, bussi ja taksoga Rodezini ilusasti välja.
Meile tundus, et "galantne" prantsuse streik ei olegi nii paha asi!

Toulouse-Lautreci naised
Rodezi katedraali kuradid
Albi sillad
Põrgu Conquesi katedraalil
Prantsuse kunst
Meessoost menhir
Toulousi sild
Albi katedraal
Conquesi küla - Prantsusmaal üks ilusamaid!
Rodezi kirik udus
5000 aastat vana naismenhir
Rokfoori alumiiniumlambad
Toulousi kaardus valgusfoor
17.a. vanune Toulouse-Lautrec