Donegal on Iirimaa üks ilusamaid kante. Iiri põhjapoolseim poolsaar, mis justkui äralõigatud Iiri Vabariigist, kuigi igapäevases elus see probleeme ei tekita, piirid puuduvad, aga "piiri ületamisest" tuletab Teile igakord meelde teie... mobiiltelefon (ekraanile ilmub tekstsõnum "Tere tulemast Inglismaale!"). Donegali (Iirimaa) läänerannik on hästi käänuline ja mägine ning just siinkandis asub Slieve League - Euroopa kõrgeimad merekaljud. Ülevalt avanev pilt on fantastiline: pruunika samblaga kaetud nõlvad ja üüratu Atlandi ookean. Ühel nõlval loksub isegi vihmajärv. Vaateplatvormile on  võimalik sõita otse autoga, aga edasi (ülesse, kes julgeb!) saab ka ronida. Peaks hoiatama, et tuul on siin üleval tõesti maru ja kui veel lisaks vihmaga - olge hästi ettevaatlikud! Iiri telekanal RTE-1 edastab regulaarselt teateid jäljetult kadunud inimestest. Siinkandis asub ka niinimetatud gaeli küla (Glencolmcille Gaeltacht village), kus elavad "iirikeelsed" iirlased. Sealsamas on ka väga ilus Malin Begi abajas, hästi hoitud Rahvamuuseum, püha Columbuse asukoha varemed (sissepääs on tasuta, kuigi see asub erapõllul!) ja teel Ardara poole ka väike, aga põnev kosk. Slieve League lähedal asub tillukene Teelin, kus saab näha Mayo ja Sligo mägesid (nagu näiteks Benbulbenit - 526 m). Edasi sõites jõuab Killybegsi, mis on selle maakonna tähtsaim sadam ja mille vaibad kaunistavad selliseid maailma tuntumaid kohti nagu Valget Maja Washingtonis või Buckingami Kuningalossi Londonis.
Donegali linnas pakuks huvi kindlasti 15. saj. loss (sissepääs - 4 eurot ja lossi ajalugu on saadaval isegi eesti keeles!). Teie tähelepanu juhitakse vana WC kohale (huvitav teada, et vanasti kasutati ikkagi sõna garderoob), sest sellega on seotud üks vahva lugu: selle šaht ei ole sirge, vaid hoopis kõver, põhjuseks, et tagada kaitstus vaenlaste vibuküttide eest - nool kõverasse šahti ei lenda!
Donegalist poole tunniga jõuab Bundorani - Iiirmaa purjelauasõiduhuviliste paradiisi! Näiteks aastal 2011 toimub siin Eurosurfingu võistlus. Linna ääristab käänuline rannik, mille graniitkivid helendavad päikeselisel päeval nagu oleksid hõbedaga kaetud. Hästi tuuline koht, lainete kokkupõrgetest tekkiv vaht mullitab pidevalt, luues ilusa "vannitoa" efekti. Hoiatus foto- ja videohuvilistele - tuul on ka hästi soolane, seega võib kergesti rikkuda objektiivi.
Peaks ütlema, et Donegali peetakse Iiris ilusaks, kuigi mõnevõrra "mahajäänud" maakonnaks, aga meile jäi hoopis teistsugune mulje: maanteed on uued või väga heas korras, teeviidad on selged, eramajad on sama uhked nagu Dubliniski. Aga kõige sügavama mulje jätsid kohalikud iirlased: avali hingega, abivalmis ja õnnelikud!
 
Donegali kala ("Donegal catch") on hästi tuntud Iirimaal, aga pean ütlema et ma ei ole proovinud kusagil mujal nii maitsvalt valmistatud traditsioonilist fish&chipsi nagu siin ühes Donegali pubis.

Üle maailma tuntud iirlaste külalislahkust saate Donegalis kindlasti kogeda!    
Bundorani laht
Sammaldunud hauaplaat
Slieve League vihmajärv
Kosk
Kaasaegne tsementmaja
Üksikpaat
Bundorani "hõbe"
Slieve League - Euroopa kõrgeimad merekaljud
15. saj. Donegali loss
Slieve League sammaldunud nõlvad
Donegali maastik
Teelini varemed
Errigal mägi